Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58265139116203% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 106mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 106mg |
| Sugars | 25.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.07)
- Premium Light & Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.42)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.40)
- Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Ice Cream (Similarity score: 11.21)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 11.21)
- Picard So Nutty Caramel (Similarity score: 11.91)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Twist Premium Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 12.09)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 12.12)
- Dip (Similarity score: 12.14)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 12.67)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.75)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.83)
Ingredients List
- Cream
- E516
- E433
- E466
- E407
- E150
- Praline Pecans
- Sugar
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Butter
- Corn Syrup
- Butter Pecan Flavor And Annatto
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Skimmed Milk
- Whey
- Buttermilk Powder
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)