Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 915kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 915kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.38939670932359% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 71.44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.4mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 2.46)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Mint & Chip (Similarity score: 8.36)
- Market Pantry Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.51)
- Market Pantry Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.51)
- Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Colorful Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Sour Blue And Red Raspberry Swirls And Candy Flakes, Mermaid (Similarity score: 9.52)
- Purple Cow Strawberry Cheesecake Premium Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 11.51)
- Premium Black Raspberry Flavored Ice Cream With Chocolate Flavored Chunks, Black Raspberry Chocolate Chunk (Similarity score: 11.56)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 11.68)
- Cora Crème Glacée, Aux 3 Chocolats (Similarity score: 12.03)
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Premium Fruit & Cream Bars (Similarity score: 12.23)
Ingredients List
- Milk
- Natural Flavouring
- E471
- Milkfat
- E466
- Soya Lecithin
- E102
- E133
- E412
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Natural Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)