Ice cream bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.49)
- Cotton Candy Flavored Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Dippin' Dots Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Cotton Candy Flavored Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Ice Cream (Similarity score: 5.12)
- Banana Split Flavored Ice Cream (Similarity score: 5.70)
- Boni Crème Glacée Vanille (Similarity score: 8.70)
- So Delicious Dairy Free Mint Chip Almond Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chip (Similarity score: 9.69)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.90)
- Mucci Crème Glacée Vanille (Similarity score: 9.90)
- Dean’s Country Fresh Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- Ice Cream (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E296
- Bacillus Coagulans
- Cream
- Sugar
- Strawberry
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- E412
- E330
- Red Beetroot Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)