Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.19g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.19g |
| Saturated Fat | 15.96g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.9708065314201% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 19 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 28.72g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Bars (Similarity score: 0.00)
- Vanilla Reduced Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Bars, Vanilla (Similarity score: 6.81)
- Klondike, Unilever Krunch Ice Cream Bars (Similarity score: 12.52)
- Casino Bâtonnets Vanille X10 (Similarity score: 13.34)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Bars (Similarity score: 13.46)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Bars (Similarity score: 13.46)
- Key Food Ice Cream Bars (Similarity score: 13.46)
- Bonpreu Gelat Cucurucho Nata (Similarity score: 15.01)
- Algida, Unilever Eskymo (Similarity score: 15.76)
- Wegmans Ice Cream Bars (Similarity score: 16.21)
- Alimerka Cono Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 16.65)
- Carrefour Vanille Chocolat (Similarity score: 17.19)
- Unes Maxi, Il Viaggiator Goloso Tiramisù (Similarity score: 17.56)
- Grand Jury Cônes Vanille Chocolat (Similarity score: 17.65)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 17.73)
Ingredients List
- Coconut Oil
- Sugar
- Cocoa
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa Paste
- Soya Lecithin
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)