Ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4699999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.47g |
| Saturated Fat | 6.17g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.535553555355534% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 210mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 210mg |
| Sugars | 27.16g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 10.86)
- Sweet Cream, Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 10.86)
- Homemade Buttery Caramel Ultra Premium Ice Cream, Buttery Caramel (Similarity score: 14.41)
- Dean's Super Scoops Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.28)
- Premium Ice Cream Oatmeal Cookie Crunch (Similarity score: 17.87)
- Sandwich Glace A La Vanille (Similarity score: 18.24)
- Mini Käsekuchen (Similarity score: 18.65)
- Harmons Bakery Pumpkin Pie (Similarity score: 19.30)
- Oregon Ice Cream Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 20.45)
- Unilever,ben & Jerry's Caramel Brownie Party (Similarity score: 20.55)
- Kemps Simply Crafted Premium Icecream Sandwiches (Similarity score: 20.63)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.17)
- Cherry Original Cream Cheesecake (Similarity score: 22.50)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Between (Similarity score: 23.08)
- Robert Irvine Foods Cheesecake (Similarity score: 24.06)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Condensed Skimmed Milk
- Modified Starch
- Coconut Oil
- Dextrose
- Heavy Cream
- Raising Agent
- Graham Flour
- Palm Kernel Oil
- Sugar
- Salt
- Wheat Starch
- Whey
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Honey
- E330
- High Fructose Corn Syrup
- Soya Lecithin
- Wheat Flour
- Sodium Caseinate
- E435
- E412
- Milk Solids
- E410
- E481
- E415
- E466
- E211
- E475
- Strawberry
- E202
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- Colored With Annatto
- E129
- E160ai
- Cream
- Egg White
- Soya Bean
- Palm Oil
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)