Ice cream cookies and cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1001kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1001kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.3478260869565g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 11.95652173913g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 52.38095238094987% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 141.304347826092mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 141.3mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quenelle De Brochet (Similarity score: 23.15)
- Nolo Freres Quenelles De Brochet (Similarity score: 24.87)
- Promasidor Le Berbère Mon Fromage (Similarity score: 26.17)
- Strawberry Cake (Similarity score: 26.51)
- Portobello Mushroom Ravioli (Similarity score: 27.15)
- La Casa Nostra Pizza Cabra I Nou (Similarity score: 27.15)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 27.92)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 27.92)
- Ahold Macaroni And Cheese (Similarity score: 28.88)
- Ahold Macaroni And Cheese (Similarity score: 28.88)
- Nolo Frères 4 Bouchées Francomtoises Au Bleu De Gex (Similarity score: 28.91)
- Nolo Frères 4 Bouchées Francomtoises Au Comté 24 Mois (Similarity score: 28.91)
- Nolo Frères Quenelles De Volaille (Similarity score: 29.77)
- Nolo Frères Quenelles De Brochet (Similarity score: 29.77)
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 29.79)
Ingredients List
- Cream
- Salt
- Peruvian Carob Gum
- E412
- Monk Fruit
- Water
- Cookies
- E968
- Chicory Fibre
- Egg Yolk
- Vegetable Glycerin
- Milk Protein Isolate
- Natural Cookies And Cream Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)