Ice cream cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 6.12g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 22.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Cups (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream Cups, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 0.00)
- Vanilla And Chocolate Ice Cream Cups, Vanilla And Chocolate (Similarity score: 6.53)
- Chocolaty Sundae Vanilla Ice Cream With Sauce Cups, Chocolaty Sundae (Similarity score: 7.69)
- Ice Cream (Similarity score: 8.92)
- Roundy's Roundy's, Select, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.35)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 9.50)
- Market Basket, Market Basket Inc Market Basket, Premium Choice Icecream, Black Raspberry (Similarity score: 10.24)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 10.29)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 10.29)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Cookie Dough, Sweet Cream Gelato With Other Natural Flavors, A Rich Fudge Swirl & Gourmet Chocolate Chip Cookie Dough Pieces (Similarity score: 10.74)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E415
- E433
- Artificial Flavouring
- Wheat Flour
- E410
- Soya Lecithin
- E407
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)