Ice Cream Cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 6.12g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 62.199999999999996mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62.2mg |
| Sugars | 18.37g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 1.70)
- Breyers, Unilever Snack Cups Ice Cream (Similarity score: 2.88)
- Vanilla Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 3.77)
- Vanilla Flavored Ice Cream Cups (Similarity score: 3.77)
- Vanilla Cups Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 4.53)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Super Premium Ice Cream, Organic Butter Milk Berry (Similarity score: 5.09)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 5.59)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 6.53)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.43)
- Toupargel Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 8.44)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.23)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.23)
- Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.73)
Ingredients List
- Cream
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- E410
- E471
- E433
- E160b
- Milk
- Buttermilk
- Whey
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)