Ice cream layer cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.64g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.62297496318116% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 235mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 235mg |
| Sugars | 24.69g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stone Ridge Creamery Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.98)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.15)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.17)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 12.60)
- Thiriet Mini Tropéziennes (Similarity score: 14.22)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 14.66)
- Haagen Dazs Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Haagen Dazs Glace Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 14.66)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 14.66)
- Häagen Dazs Mini Pots Crème Glacée Caramel Collection (Similarity score: 14.66)
- Häagen Dazs Häagen Daazs Caramel Beurre Salé (Similarity score: 14.66)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.74)
- Supervalu Inc Mint Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.74)
- Sicilian Pistachio Non Dairy Frozen Dessert, Sicilian Pistachio (Similarity score: 17.86)
- Häagen Dazs Caramels (Similarity score: 18.50)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Egg
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dextrose
- High Fructose Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Raising Agent
- Corn Starch
- E471
- Salt
- Whey
- Sugar
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Modified Tapioca Starch
- Palm Kernel Oil
- Sodium Caseinate
- Natural And Artificial Flavouring
- Natural Flavouring
- E435
- E466
- Soya Lecithin
- E410
- Cream
- E412
- Wheat Starch
- E415
- E475
- E481
- Colour
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E491
- E407
- Wheat Flour
- Colored With
- Confectioner's Glaze
- Condensed Skimmed Milk
- Egg White
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)