Italian style frozen dessert gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.88g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.88g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58801498127342% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 24.27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Brown Sugar Cookie Dough (Similarity score: 5.80)
- Cookie Dough Eis (Similarity score: 11.24)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Ben & Jerry's Chunky Monkey (Similarity score: 11.66)
- Maison Hémery Far Breton (Similarity score: 11.92)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Chocolate Chocolate Chip (Similarity score: 12.60)
- Stracciatella (Similarity score: 12.76)
- Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Marshmallow, Almonds And Chocolate Flavored Flakes, Heavenly Hash (Similarity score: 13.01)
- Mancuso Vincenzo & C Srl Gelato, Pistachio (Similarity score: 13.20)
- Movenpick Espresso Croquant Rahmeis Kaffee (Similarity score: 13.35)
- Mövenpick Glace Espresso Croquant (Similarity score: 13.59)
- Kirkland Vanilla Icecream (Similarity score: 14.12)
- Super Premium Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.12)
- Coles Irresistible (Similarity score: 14.28)
Ingredients List
- Tiramisu Gelato
- Natural Flavouring
- Salt
- Lady Finger Cookie Pieces
- Sugar
- Palm Oil
- Water
- Cocoa
- Egg
- Soya Oil
- Salt
- Cream
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E500ii
- Corn Syrup
- Sugar
- Egg Yolk
- Mascarpone
- Coffee
- E440a
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)