Italian Sweet Cream Coffee creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 33.333333333333g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hazelnut Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Coffee Mate Italian Sweet Crme Liquid Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Kroger Italian Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Wide Awake Coffee Non Dairy Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Caramel Macchiato Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Wide Awake Coffee Co Vanilla Caramel Non Dairy Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Aldi Italian Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Kingston Marketing Co Italian Sweet Cream Non Dairy Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- French Vanilla Non Dairy Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Kingston Marketing Co Hazelnut Non Dairy Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Vanilla Caramel Coffee Creamer, Vanilla Caramel (Similarity score: 1.41)
- French Vanilla Coffee Creamer, French Vanilla (Similarity score: 1.41)
- Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)