Itinéraire des saveurs Préparation de Rhubarbe de Champagne Ardenne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 852kj (204 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 852kj (204 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 65 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 65 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 46.3g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leonce Blanc Préparation Myrtille 330g (Similarity score: 4.35)
- Dame Cerise Mangue (Similarity score: 7.28)
- Léonce Blanc Framboise (Similarity score: 7.92)
- Leonce Blanc Confitures De Framboises 65% (Similarity score: 7.92)
- Auchan,mmm! Mmm, Confitures De Fraises Du Sud Ouest (Similarity score: 8.82)
- Räber Confiture Suisse Royale Fraises (Similarity score: 10.66)
- Itinéraire Des Saveurs Préparation D'abricots Du Roussillon (Similarity score: 11.60)
- Mmm!,auchan Confiture Myrtilles Du Sud Ouest (Similarity score: 11.70)
- Leonce Blanc 3 Fruits Rouges 65% (Similarity score: 12.25)
- Albert Ménès Confiture De Mirabelle De Lorraine (Similarity score: 14.02)
- La Chareyrade Confitures Ardechoises Abricot (Similarity score: 16.32)
- Nos Régions Ont Du Talent,leclerc Confiture Pêche De Vigne (Similarity score: 16.36)
- Les Fermes De Gally Agrumes (Similarity score: 16.39)
- Saveurs De Nos Régions Préparation De Figue (Similarity score: 16.85)
- Confitures Ardéchoises Fruits Rouges Confiture Extra (Similarity score: 16.87)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Gelling Agent
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)