ja! Ja Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1016kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1016kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.3g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 69.82758620689656% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.8% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Burratina (Similarity score: 11.67)
- Sainsbury's,sainsbury's Basics Mozzarella Cheese Ball (Similarity score: 12.45)
- Vega E Hijos Queso Fresco (Similarity score: 18.15)
- Burrata (Similarity score: 19.44)
- Caseficio Burrata In Foglia (Similarity score: 21.34)
- Italica Burrata Des Pouilles (Similarity score: 21.77)
- Caseificiomaldera Burrata En Feuille 250g (Similarity score: 21.77)
- Burrata (Similarity score: 21.77)
- Burrata En Feuille (Similarity score: 21.77)
- Sans Marque,caseificio La Fattoria Burrata (Similarity score: 22.79)
- Land Mozzarella (Similarity score: 24.35)
- Mo Bufala Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.90)
- La Fattoria Mozarella Di Bufala Campana (Similarity score: 26.29)
- Brunch,savencia Zarte Blute (Similarity score: 27.99)
- Mozzarella (Similarity score: 28.83)
Ingredients List
- Salt
- Lactic Ferments
- Microbial Rennet
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)