Ja! ja! Soft-Feigen, getrocknet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1051kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1051kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 44.3g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Figues Lerida (Similarity score: 7.39)
- Figue Bermuda (Similarity score: 10.23)
- Figues Séchées (Similarity score: 13.52)
- Figue Lerida (Similarity score: 13.52)
- Figues Sèches (Similarity score: 13.52)
- Direct Producteurs Fruits Secs Figues Séchées Calabacitas (Similarity score: 21.38)
- Figue Lerida (Similarity score: 22.10)
- Carrefour Figues Moelleuses (Similarity score: 23.20)
- Figues (Similarity score: 23.63)
- Baptistin Féraud Confiture Extra Fraise (Similarity score: 23.69)
- Bio Village,marque Repère Figues Moelleuses (Similarity score: 23.92)
- B&s Figues Pulled N°6 Ravier 500g Récolte (Similarity score: 24.19)
- Lerida Figue Lerida (Similarity score: 24.59)
- Suma Apple Rings (Similarity score: 24.62)
- Direct Producteurs Fruits Secs Pommes Séchées (Similarity score: 24.91)
Ingredients List
- Fig
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)