Jala! Jala!, Greek Frozen Yogurt Sandwiches, Chocolate Fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.9399999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.94g |
| Saturated Fat | 0.69g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 49.640287769784166% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.6% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 27.78g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trumoo Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.65)
- Banana Love Banana Love, Banana Muffins, Chocolate Chip (Similarity score: 23.58)
- Jorgito Chocolate (Similarity score: 24.96)
- Sea Salt Caramel Flavored Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel (Similarity score: 26.37)
- Palazzolo's Artisan Gelato & Sorbetto (Similarity score: 26.92)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Sea Salted Caramel (Similarity score: 26.92)
- Premium Caramel Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel Ribbon, Sea Salt Caramel (Similarity score: 33.22)
- Cookie Dough (Similarity score: 34.57)
- Mama Rosa's Breakfast Piccoletto 4 Egg & Cheese (Similarity score: 36.35)
- Éclairs Vanille (Similarity score: 36.82)
- Tropezienne X 2 (Similarity score: 38.13)
- Venice Baking Co Cheese Pizza (Similarity score: 38.58)
- Signature Select Rigatoni (Similarity score: 38.69)
- Trumoo Lowfat Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 39.37)
- Tgp Pumpkin Pie (Similarity score: 39.75)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Modified Corn Starch
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- High Fructose Corn Syrup
- E500ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)