Jc's Pie Pop S'Mores Frozen Cream Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 8.54g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.88012618296529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.51g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oak Farms Denali, Moose Tracks (Similarity score: 7.98)
- Dean's Country Fresh Ice Cream With Peanut Butter Cups & Moose Tracks Fudge, Vanilla (Similarity score: 7.98)
- Giant Eagle Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 7.98)
- Giant Eagle Ice Cream, Denali Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 7.99)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 7.99)
- Chocolate Velvet Cake Chocolate Cake Flavored Premium Ice Cream Swirled With Fudge Icing And Brownie Pieces, Chocolate Velvet Cake (Similarity score: 8.17)
- Tarte Amandine Poires 28cm (Similarity score: 8.26)
- Mint Fudge Round Sammies Ice Cream Sandwich, Mint Fudge (Similarity score: 8.49)
- Black Raspberry Truffle Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Dean's Country Fresh Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups & Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 9.78)
- Smaakt Cranberry Chocolade Koekjes (Similarity score: 10.74)
- Alden's Organic Strawberry Round Sammies Ice Cream Sandwich (Similarity score: 11.12)
- Tarte Abricots (Similarity score: 11.91)
- Grand Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 12.91)
Ingredients List
- Creamy Inside
- E466
- E407
- Crunchy Outside
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Cane Sugar
- Egg
- Cream
- Cocoa Powder
- Cocoa Processed With Alkali
- Expeller Processed Canola Oil
- Molasses
- Honey
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Whey
- Whole Milk
- Soya Lecithin
- Cane Sugar
- Baking Powder
- Salt
- Natural Flavouring
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- E412
- Cellulose Gel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)