Jean Larnaudie,Larnaudie Confit de figues
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 935kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 935kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confiture De Cerise (Similarity score: 10.82)
- Royal Bourbon Confiture Extra Letchis Au Sucre De Canne (Similarity score: 11.41)
- Marie Du Cléray Confiture Fraise Et Rhubarbe (Similarity score: 15.88)
- Muroise Et Compagnie Muroise (Similarity score: 18.60)
- Muroise Et Compagnie Muroise (Similarity score: 18.60)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio Fraise Et Framboise (Similarity score: 20.25)
- Muroise Et Compagnie Confiture De Groseille Sans Pépins (Similarity score: 20.50)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio (Similarity score: 20.93)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio (Similarity score: 21.26)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise De Plougastel (Similarity score: 23.11)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Poire William (Similarity score: 23.14)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise Rhubarbe (Similarity score: 23.24)
- Biogourmet Fruchtaufstrich, Hagebutte (Similarity score: 23.93)
- Lucien Georgelin Confiture Extra De Poires Williams À La Vanille (Similarity score: 24.05)
- Lucien Georgelin Confiture Extra Poire Williams À La Vanille (Similarity score: 25.50)
Ingredients List
- Fig
- Sugar
- Cane Sugar
- Orange Juice
- Concentrated Lemon Juice
- Gelling Agent
- Salt From Guerande
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)