Jessie Lord Bakery Llc Cherry Crumb Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.882352941176471 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.646571213263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 20.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lattice Top Cherry Pie (Similarity score: 15.41)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 17.20)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 17.20)
- Gelatelli,lidl Keksis Päärynä (Similarity score: 17.66)
- Bumbleberry Blossoms (Similarity score: 17.73)
- Ice Cream Sandwich Cookie, Strawberry (Similarity score: 18.51)
- Gorillas Cake Batter (Similarity score: 18.93)
- Tgo 8" Caramel Apple Pie (Similarity score: 20.36)
- Exquisa Feiner Käsekuchen Snack (Similarity score: 20.43)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 21.33)
- Ice Cream (Similarity score: 21.33)
- Picard 12 Mini Éclairs Praliné, Caramel Au Beurre Salé, Chocolat, Café (Similarity score: 22.24)
- Ja Feiner Bienenstich (Similarity score: 22.79)
- Tgp Banana Cream Pie (Similarity score: 22.82)
- Tropeziennes (Similarity score: 23.04)
Ingredients List
- Cherry
- Salt
- Dextrose
- E282
- E202
- Molasses
- E415
- Cinnamon
- Natural And Artificial Flavouring
- Flour
- Palm Oil
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- Modified Starch
- Oat Flakes
- Brown Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)