Jon donaire deliciously moist white triple layer cake with rich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1203kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1203kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 19 |
| Sodium | 215.91999999999996mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 215.9mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 9.75)
- Greek Yogurt Cheese Cake (Similarity score: 10.82)
- Gateau Aux Pommes À La Vanille (Similarity score: 12.21)
- Purple Cow Mint Chocolate Chip Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 12.47)
- Mini Tropézienne (Similarity score: 12.58)
- 6 Mini Tropeziennes Nature (Similarity score: 12.58)
- Leclerc Mini Tropezienne (Similarity score: 12.58)
- Mini Tropeziennes (Similarity score: 12.58)
- Casino Mini Tropezienne (Similarity score: 12.58)
- Mint Chocolate Chip Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 12.96)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.30)
- Purity Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.53)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.53)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.53)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Egg White
- High Fructose Corn Syrup
- Raising Agent
- Wheat Starch
- E471
- Soya Lecithin
- Modified Tapioca Starch
- Salt
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Sugar
- Sodium Caseinate
- Whey
- Natural Flavouring
- E435
- Natural And Artificial Flavouring
- Modified Corn Starch
- E412
- E410
- E481
- E475
- Cream
- E415
- E466
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E491
- Colour
- E407
- Colored With
- Wheat Flour
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
- Soya Oil
- Egg
- Contains Less Than 2% Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)