Jose Martinez Mfg. Miravalle, Sour Worms
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dr Oetker Natural Madagascan Vanilla Extract (Similarity score: 18.62)
- Fazer Pax Original Recipe (Similarity score: 20.40)
- Molino Real Sirpoe De Fresa (Similarity score: 22.38)
- Mivolis Vitamin B Komplex Depot (Similarity score: 24.17)
- Mivolis Dm Vitamin B Komplex Depot (Similarity score: 24.17)
- 12 Flavor Gummi Bears (Similarity score: 25.61)
- Mini Gummy Worms (Similarity score: 25.61)
- Royal Snacks Royal Snacks, Sour Gummy Worms (Similarity score: 25.65)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookie, Vanilla (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Inc Meringue Cookies (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Lemon (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Raspberry (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Peppermint (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Spaas, Meringue Cookies, Vanilla Carnival (Similarity score: 25.90)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookies, Lemon Burst (Similarity score: 25.90)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Natural And Artificial Flavouring
- E334
- Colour
- Sugar
- Modified Potato
- Starch
- E428
- E330
- Lactid Acid
- E296
- Fruit Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)