La Crêpière 6 Petites Crêpes Bretonnes Nature Biologiques en sachet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1087kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1087kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 24.719101123595507% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.7% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Crêpe De Brocéliande 6 Petites Crêpes Bretonnes Vanille Aux Oeufs De Plein Air En Sachet (Similarity score: 4.24)
- La Crêpe De Brocéliande Petites Crêpes Bretonnes Nature (Similarity score: 4.24)
- La Crêpe De Brocéliande La Crêpe De Brocéliande (Similarity score: 4.24)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 20.72)
- M&s 4 Kentish Bramley Apple Hot Cross Buns (Similarity score: 21.62)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Organic Pecan Feta Salad (Similarity score: 24.72)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 26.34)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 26.34)
- Tarte Au Poires (Similarity score: 26.34)
- Cinnamon Chex Cereal (Similarity score: 26.67)
- 2 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 26.82)
- Intermarché Eclairs (Similarity score: 27.70)
- Lemon Thyme Gluten Free Pasta (Similarity score: 28.15)
- Cherry Berry Pie, Cherry Berry (Similarity score: 28.81)
- The Kroger Co Peach Pie (Similarity score: 29.39)
Ingredients List
- Fresh Whole Milk
- Wheat Flour
- Whole Egg
- Cane Sugar
- Sunflower Oil
- Salt From Guerande
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)