la délicieuse La delicieuse bio barbecue sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Vache Qui Regarde Passer Les Trains Sauce Bbq (Similarity score: 0.00)
- Oasis Food Oasis Food, Ragin' Red Jalapeno Jelly (Similarity score: 17.80)
- Daiei Trading Chicago Co Rice Cake (Similarity score: 28.56)
- Walnut Creek Foods Tomato Jam (Similarity score: 33.84)
- Whipped Topping (Similarity score: 35.50)
- Robert Rothschild Farm Streusel Muffin Mix (Similarity score: 37.35)
- Lambert,altesse Gelée De Framboises (Similarity score: 40.48)
- Red Bull Red Bull Tropical (Similarity score: 41.96)
- So Delicious Dairy Free Vanilla Soymilk Sandwiches Non Dairy Frozen Dessert, Vanilla Soymilk (Similarity score: 43.02)
- Fresh & Easy Muffin (Similarity score: 44.01)
- Delpeyrat Pain D'épices (Similarity score: 45.02)
- Soy Dream Soy Dream, Non Dairy Frozen Dessert, Butter Pecan (Similarity score: 48.29)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 53.92)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 54.17)
- Boni Muhammara Poivron Rouges, Jus De Grande Et Cerneaux De Noix (Similarity score: 54.76)
Ingredients List
- Sugar
- Acid
- Agave Syrup
- Tomato Concentrate
- Water
- Cider Vinegar
- Onion Powder
- Vinegar
- Paprika
- Smoked Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)