La Daria Burratina
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067.0kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 15.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.81818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.8% |
| Saturated Fat Value | 15.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276.0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spiga Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata Classica (Similarity score: 0.00)
- Spiga Burrata (Similarity score: 0.14)
- Burrata (Similarity score: 5.81)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 10.16)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 10.16)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 10.16)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 10.16)
- Contrada Cioffi,galdi La Mediterranea (Similarity score: 10.16)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala 500 G (Similarity score: 10.16)
- Bufalgaldi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 10.16)
- Mozzarella Di Bufala Campana Fersk Dop (Similarity score: 10.16)
- Coop Feine Lebensmittel,galdi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 11.97)
- Monte Oro Mozzarella Di Buffala Campana (Similarity score: 12.13)
- La Yerbera Queso Fresco De Cabra Del Mar Menor (Similarity score: 13.02)