La Especiera del Norte Pimientos secos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -6 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gü Le Délice De Fruits (Similarity score: 36.21)
- Mamma Roma Spinaci Ricotta (Similarity score: 39.93)
- Auchan Tarte Pur Beurre Aux Pommes (Similarity score: 41.58)
- Picard Poêlée Aux Marrons, Pommes Et Figues, Sauce Miel 4 Épices (Similarity score: 44.79)
- E Leclerc Tarte Tatin 6 Parts (Similarity score: 50.86)
- Coconut Milk Yoghurt Alternative (Similarity score: 51.33)
- Organic Coconut Milk Yoghurt (Similarity score: 51.33)
- Palazzolo's Peanut Butter Cup Gelato (Similarity score: 52.74)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Peanut Butter Cup (Similarity score: 52.74)
- Sans Marque,georpa Tarte Aux Pommes Pur Beurre Aux Œufs Frais (Similarity score: 53.64)
- Migros Birchermüesli (Similarity score: 57.27)
- Picard Tarte Tatin (Similarity score: 57.30)
- Labeyrie Tarte Au Fraises (Similarity score: 58.87)
- La Belle Aude Buche Glacee Marron Vanille (Similarity score: 59.58)
- Chutney De Figue Au Chocolat (Similarity score: 60.18)