LA FERME D'AISSEY Crème glacée à la vanille de Madagascar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.38095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 18.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Crème Glacée Vanille Sauce Croquantine Au Pralinée (Similarity score: 7.94)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream With Almonds & Marshmallows Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.80)
- Rich Chocolate Premium Ice Cream Mixed With Mini Marshmallows And Almond Pieces, Rocky Road (Similarity score: 10.80)
- Eisprom Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 12.00)
- Crepes Nature (Similarity score: 14.54)
- Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Helado Sabor Roscón De Reyes (Similarity score: 14.79)
- Heavenly Hash Ice Cream, Heavenly Hash (Similarity score: 15.71)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Mint Confetti, Mint Confetti (Similarity score: 16.71)
- Tartelettes Abricots (Similarity score: 17.06)
- Haagen Dazs (Similarity score: 17.47)
- Harris Teeter Inc Ice Cream (Similarity score: 17.80)
- Birthday Cake Ice Cream (Similarity score: 18.15)
- Organics, Harris Teeter Organics Ice Cream (Similarity score: 18.31)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Stawberry And Cream (Similarity score: 18.35)
Ingredients List
- Whole Milk
- Salt
- Cream
- Egg Yolk
- Dextrose
- Sugar
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Vanilla
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)