la fermière,Tarpinian Le Pot de Crème aux Marrons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 764kj (183 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 764kj (183 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 41 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 41 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.954545454545446% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Pflaumen Butterstreusel Kuchen (Similarity score: 24.55)
- L'arbre À Glaces Sorbet Framboise Basilic Pourpre (Similarity score: 31.66)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Mont Blanc, Glace Vanille Bourbon, Rubans À La Crème De Marron, Éclats De Meringue (Similarity score: 32.24)
- Migros Panna Cotta (Similarity score: 32.76)
- Mmm ! Moelleux Aux Pommes (Similarity score: 33.21)
- Andros Liégeois Pomme Châtaigne (Similarity score: 33.88)
- Lidl Framboisier À La Compotée De Framboises (Similarity score: 34.84)
- Carrefour Mousse À La Crème De Marrons (Similarity score: 35.16)
- Thiriet Mes 4 Parfaits Au Cassis (Similarity score: 35.72)
- Thiriet Délice De Fruits (Similarity score: 35.98)
- Délisse,marque Repère Clafoutis (Similarity score: 36.29)
- U Clafoutis Aux Cerise (Similarity score: 36.86)
- Pâturages Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 36.86)
- Aquibio Crème Glacée Fraise (Similarity score: 36.87)
- Thiriet Bombe Noix De Coco Fruits Exotiques (Similarity score: 37.17)
Ingredients List
- Whole Milk
- Skimmed Milk
- Tapioca Starch
- Gelling Agent
- Vanilla Extract
- Preservative
- Cream
- Egg Yolk
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)