La Grande Epicerie De Paris Confit De Cerise Noire Au Piment D'espelette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44.2 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Royal Bourbon Confiture Extra Letchis Au Sucre De Canne (Similarity score: 24.91)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Poire William (Similarity score: 27.11)
- Confiture De Cerise (Similarity score: 30.19)
- Muroise Et Compagnie Confiture De Framboise (Similarity score: 31.63)
- Les Confitures De La Creation Confiture Figue (Similarity score: 31.65)
- Confiture Extra Pêche Bio (Similarity score: 32.93)
- Muroise Et Compagnie Confiture De Groseille Sans Pépins (Similarity score: 33.14)
- Charles Antona Confiture Bio De Corse (Similarity score: 33.20)
- Due Vittorie Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 33.31)
- Pingo Doce Morango (Similarity score: 33.44)
- Confiture D'abricot (Similarity score: 33.44)
- Darbo,d‘arbo Hagebutten Marmelade (Similarity score: 33.44)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio (Similarity score: 33.59)
- Les P'tites Tartines Confiture De Framboise (Similarity score: 33.75)
- Les P'tites Tartines Confiture De Framboise Willamette (Similarity score: 33.75)
Ingredients List
- Sugar
- Black Cherry
- Red Port
- Gelling Agent
- Concentrated Lemon Juice
- Kirsch
- Vinegar
- Salt From Guerande
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)