La Grande Epicerie De Paris Pain D'épices Fourré à La Confiture D'abricot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1339kj (321 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1339kj (321 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mulot & Petitjean Pain D'épices Fourré À La Confiture (Similarity score: 12.65)
- Fini Cinema Mix (Similarity score: 13.78)
- Ülker Yupo (Similarity score: 14.12)
- Pain D'epices Fourrés Confiture (Similarity score: 17.20)
- Millefeuilles Rose (Similarity score: 18.28)
- World's Fair Caramel Topping (Similarity score: 22.59)
- Intermarché,chabrior Mini Pain D’épices (Similarity score: 22.93)
- Melissa's Melissa's, Dessert Sauce, Caramel (Similarity score: 23.72)
- Panda Raspberry Licorice Bar (Similarity score: 24.14)
- Organic Spooky Shapes Treat, Cherry, Lemon, Orange & Strawberry (Similarity score: 25.34)
- Bon Cap Pain D'épices Au Miel Cerises Amandes (Similarity score: 26.73)
- Serebis Mini Roulés Aux Fraises (Similarity score: 26.98)
- Yumearth Organics Gummy Bears (Similarity score: 27.19)
- Berry Rice Crisps + Greens Bites (Similarity score: 29.38)
- Fruit And Veggie Bites (Similarity score: 29.38)
Ingredients List
- Sucrose
- Honey
- Invert Sugar Syrup
- Sugar
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)