La Grande Epicerie de Paris Préparation De Fruits Cassis D?ile De France
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 56 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 56 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Gourmet,monoprix Cœur De Fruits Cuits Au Chaudron Orange (Similarity score: 5.73)
- Bonpreu Melmelada De Gerds (Similarity score: 6.00)
- Santa Rosa Pesche (Similarity score: 6.48)
- Unide Mermelada De Melocoton (Similarity score: 6.63)
- Carrefour Mermelada Mora (Similarity score: 6.92)
- Maison Cappaccini Cédrat De Corse (Similarity score: 7.52)
- Maison Cappaccini Confiture Cedrat (Similarity score: 7.52)
- Eroski Mermelada De Melocotón (Similarity score: 8.63)
- Auchan Mermelada De Frambuesa Extra (Similarity score: 9.01)
- Bonpreu Mermelada De Nectarina Amb Canyella (Similarity score: 9.17)
- La Vache Qui Regarde Passer Les Trains Confiture Extra Abricot 55 % Fruits (Similarity score: 9.53)
- Spar Mermelada De Frambuesa Extra (Similarity score: 9.61)
- Confiture À L'ancienne De Quetsches Au Thym Citronné (Similarity score: 9.70)
- Sapori Montani Marmellata Di Limoni Con Scorze Affettate (Similarity score: 9.95)
- J’aime Boc’oh La Confiture Tomate Citron (Similarity score: 10.07)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)