La Hulotte Charlotte artisanale aux myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.913907284768214% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Mini Praliné (Similarity score: 5.35)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 8.80)
- Hacendado Nata Montada (Similarity score: 11.70)
- G7 Bio Panna (Similarity score: 12.17)
- Unilever,magnum, Num Magnum Praliné Noisette (Similarity score: 12.53)
- Aldi Mini Chocolate Egg Yoghurt! (Similarity score: 13.03)
- Chocolate Chip Cookie Dough Incredible Organic Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 13.08)
- Kārums, Food Union Vanilla Curd Cheese Ice Cream With Chocolate Coating (Similarity score: 13.61)
- Rians Rians Onctueux Café (Similarity score: 13.66)
- Ben & Jerry's,unilever Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.69)
- Toupargel Tarte Aux Pommes Et À La Rhubarbe (Similarity score: 14.14)
- Southern Style Ice Cream (Similarity score: 14.44)
- Rians La Creme Brulée Au Rhum (Similarity score: 15.36)
- Mars Chocolat France,bounty,mars Bounty Ice Cream (Similarity score: 15.72)
- Bounty Bounty Barres Glacées (6 Gratuits) (Similarity score: 15.72)
Ingredients List
- Flour
- Natural Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)