La Ibense Bornay Helado kids chocolate sin lactosa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Créations Le Fraisier Revisité Phillipe Segond (Similarity score: 7.48)
- Rewe Beste Wahl Bourbon Vanille Mit Schlagsahne (Similarity score: 9.08)
- Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Unilever Carte D'or Classic Coffee Ice Cream Dessert 1l (Similarity score: 10.10)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- Migros, Midor Gelato Stracciatela (Similarity score: 10.67)
- Picard 2 Cafés Liégeois Glacés (Similarity score: 10.74)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Au Café Arabica De Colombie Bac (Similarity score: 10.96)
- Simply Roundy's Organic Authentic Italian Gelato (Similarity score: 11.58)
- Coop,fiorfiore Tartufo Nero (Similarity score: 11.87)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peppermint Crunch (Similarity score: 13.08)
- Mantua Surgelati Glace Crémeuse Au Goût Du Lait Et Dans Ton Marbré À Ma Cerise (Similarity score: 13.88)
- Picard Buche Glacée Façon Tiramisu (Similarity score: 14.14)
- Haagen Dazs Strawberry Ice Cream (Similarity score: 14.34)
- Cappuccino Gelato, Cappuccino (Similarity score: 14.43)