La Laitière,Nestlé Mousse Grand Chocolat. Copeaux & Coulis Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.76576576576578% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 18.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alden's Organic French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Premium Fruit & Cream Bars (Similarity score: 7.57)
- Giant Eagle Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 8.18)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 8.54)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Gelato (Similarity score: 8.84)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 9.21)
- Giant Eagle Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.21)
- Giant Eagle Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.21)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Meijer Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Key Food Key Food, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.21)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Giant Eagle Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 9.21)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Skimmed Milk Powder
- Beef Gelatin
- Emulsifier
- Milk Mineral Concentrate
- Modified Corn Starch
- Flavouring
- Thickener
- Acidity Regulator
- Sugar
- Cream
- Water
- Dark Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Chocolate Pieces
- Butter
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)