La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée au chocolat Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828.0kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 2.01 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.01 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.79g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.79g |
| Saturated Fat | 5.23g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.0497512437811% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.0% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52.0mg |
| Sugars | 22.85g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 7.43)
- Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.60)
- Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Crème Glacée Miel De Corse Aop (Similarity score: 9.13)
- Ice Cream (Similarity score: 9.50)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 9.55)
- Berry Chantilly Cake Ice Cream, Berry Chantilly Cake (Similarity score: 9.59)
- Picard Super Creamy Tour Banana Choco Choc (Similarity score: 9.59)
- Jeni's Frozen Yogurt Splendid Ice Creams (Similarity score: 9.63)
- La Laitière Façon Creme Au Chocolat (Similarity score: 9.65)
- Strawberry Cheesecake Flavored Ice Cream Swirled With A Strawberry Ribbon (Similarity score: 9.90)