La Marchesa Mozarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 15.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.82278481012658% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 15.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala De Campagne (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 0.00)
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Colle Maggio,todis,la Marchesa Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- La Marchesa Mozzarella Saporì Di Latte Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 1.36)
- Bennet Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 1.36)