La Nature en Confiture Confiture framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 52g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sympathica Powidła Śliwkowe Z Odmiany Śliwki Węgierki (Similarity score: 6.04)
- Confiture Extra De Griottes (Similarity score: 6.32)
- Gut Bio Rote Johannisbeere (Similarity score: 9.17)
- J M Chatelain Confiture Extra Miranelles (Similarity score: 9.17)
- Favols Cerise Noire Au Gâteau Basque (Similarity score: 9.17)
- L'epicurien Confiture De Goyave Rose (Similarity score: 9.50)
- J M Chatelain Confiture Extra Mirabelles (Similarity score: 9.88)
- Albert Ménès Confiture De Coing En Morceaux (Similarity score: 10.00)
- Tamara,aldi Gelée De Coing (Similarity score: 10.00)
- Matin Des Pyrénées,copyr Confiture Pastèque (Similarity score: 10.35)
- Soleil Réunion Confiture Papaye (Similarity score: 11.31)
- St Mamet Cassis Confiture (Similarity score: 11.34)
- Fabrication Artisanale J M Chatelain,j M Chatelain Preparation De Fruits Pêches De Vigne Arôme Lavande (Similarity score: 11.49)
- La Francomtoise De Confiturerie Confiture Cassis Sans Pepins (Similarity score: 12.28)
- Gut Bio Himbeer Konfitüre Extra (Similarity score: 12.81)
Ingredients List
- Raspberry
- Sugar
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)