La Nouvelle Agriculture Cuisses de poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 26.875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.9% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rio Star Foods Chicken Wings (Similarity score: 4.94)
- Cuisses De Pintades Dejointées (Similarity score: 6.42)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Chicken Wings (Similarity score: 6.46)
- Member's Mark,tyson, Jumbo Jumbo Chicken Wings Value Pack, Sam's (tray) (Similarity score: 7.16)
- Sanderson Farms,usda,covington Farms Young Chicken Thighs (Similarity score: 11.33)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 11.74)
- Tender & Delicious Chicken Wing Portions (Similarity score: 11.74)
- Chicken Wings (Similarity score: 11.74)
- Markets Of Meijer Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 12.74)
- Chicken Thighs (Similarity score: 12.74)
- Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 12.74)
- Marque Repère, Volandry Cuisses Poulet Blanc Certifié (Similarity score: 13.69)
- Volandry, Marque Repère Cuisses De Poulet Jaune Cerifié (Similarity score: 13.69)
- All Natural Chicken Thighs (Similarity score: 13.96)
- Birchwood,lidl Pork Shoulder Joint (Similarity score: 14.30)