La Pasta di Angelo Tagliatelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 29.629629629629626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Pasta Di Angelo Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- La Pasta Di Angelo Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Tréo Linguine (Similarity score: 4.85)
- Fettuccine Tricolores (Similarity score: 17.13)
- L'italie Des Pâtes Tagliatelle Aux Œufs (Similarity score: 18.85)
- Birchwood Farm British Pork Boneless Shoulder Joint (Similarity score: 21.50)
- Biotona Superboost (Similarity score: 21.79)
- La Gastronomia Di Angelo,treo Tagliatelle (Similarity score: 22.63)
- Bigoli Frais (Similarity score: 23.35)
- Salutem Lentejas Rojas (Similarity score: 25.27)
- Salutem Lentilhas Verdes (Similarity score: 25.27)
- Hacendado Placas De Lasagna Y Canelón (Similarity score: 25.89)
- Tesco Lasagne Sheets (Similarity score: 28.68)
- Garofalo Trofie (Similarity score: 28.70)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Lasagna (Similarity score: 28.88)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)