La Quiberonnaise Filets d'esturgeon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.6g |
| Saturated Fat | 3.15g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.72413793103448% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.7% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Trio De Tagliatelles Tricolores (Similarity score: 15.41)
- Maple Leaf Farms All Natural Duck Legs (Similarity score: 17.65)
- Maple Leaf Farms All Natural* Duck Legs (Similarity score: 17.65)
- L'italie Des Pâtes Tagliatelle Aux Œufs (Similarity score: 20.32)
- Bouton D'or Les Pommes Allumettes (Similarity score: 22.57)
- Netto Netto Pommes Allumettes (Similarity score: 22.57)
- Ruby's Gold Ruby's Gold, California Mix Golden Granola (Similarity score: 24.65)
- Aia Tuorlo D'uovo (Similarity score: 25.03)
- Aia Tuorlo D’uovo (Similarity score: 25.03)
- Pan Bao (Similarity score: 25.80)
- Yayla Lenteja Roja (Similarity score: 26.18)
- Chitarra Al Nero Di Seppia (Similarity score: 26.49)
- Metro Chef,metro Tagliolini Encre De Seiche (Similarity score: 26.92)
- Calvo Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 29.24)
- Calvo Sardinillas En Aceite De Oliva Bajo En Sal Calvo Pack 2 Latas (Similarity score: 29.24)
Ingredients List
- Spice
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)