Les Maitres Confiseurs Pain d’epices Miel et Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 40.4g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sharkies Inc Organic Energy Chews (Similarity score: 13.46)
- Gimbal's Scottie Dogs (Similarity score: 14.94)
- Just Born Inc Hot Tamales, Licorice Bites (Similarity score: 15.36)
- Panda Panda Reglisses Noires (Similarity score: 20.49)
- Annie's Organic Mini Bunny Fruit Snacks 5 Count (Similarity score: 21.76)
- Annie's Homegrown Organic Grapes Galore Bunny Fruit Snacks (Similarity score: 21.76)
- Annie's Homegrown Organic Pink Lemonade Bunny Fruit Snacks (Similarity score: 21.76)
- Annies Sunny Citrus Organic Fruit Snacks (Similarity score: 21.76)
- Veganic Sprouted Brown Rice Cacao Crisps (Similarity score: 27.84)
- Mulebar Refillable Natural Energy Gel, Cafe Cortado (Similarity score: 28.79)
- Kenny's Candy Company Inc Cherry Twists (Similarity score: 31.95)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Special Foie Gras Edit Limitee (Similarity score: 32.10)
- Turkish Fig Soft Baked Real Fig Poppables, Turkish Fig (Similarity score: 33.05)
- Kraft Olive Oil Extra Virgin Salad Dressing Fig Bals (Similarity score: 33.76)
- Hero Lirea Fibra (Similarity score: 35.46)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Spice
- Potato Starch
- Rye Flour
- Sugar
- Honey
- Raising Agent
- E500
- E503
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)