Les P'tits Amoureux Tourteau fromage
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 54.05405405405405% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.1% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Légendes Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 0.57)
- Les P'tits Amoureux Tourteau Fromagé (Similarity score: 0.57)
- Maison Baillon Tourteau Fromage (Similarity score: 0.57)
- Légendes Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 0.57)
- Legendes Gourmandes,légendes Du Poitou Le Tourteau (Similarity score: 3.13)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 7.97)
- Nata Gourmet Pâtisseries À La Crème (Similarity score: 7.97)
- Key Food Mini Sandwiches (Similarity score: 10.21)
- Legendes Gourmandes Tourteau Fromage Bio (Similarity score: 12.74)
- Tourteau Fromagé (Similarity score: 12.74)
- Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 12.74)
- Légendes Du Poitou 2 Tourteaux Fromagés (Similarity score: 12.74)
- Le Marché Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 12.74)
- Le Tourteau Fromagé Bio (Similarity score: 12.74)
- Legendes Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 12.74)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Wheat Flour
- Sugar
- Egg White
- Egg Yolk
- Butter
- Salt
- Broad Bean Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)