Les Sens Du Terroir Sirop citron d'autrefois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 69.300003051758g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 69.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Routin Sirop Citron Jaune (Similarity score: 9.91)
- Saxo Bouteille 1l Sirop Menthe Saxo (Similarity score: 11.34)
- Florida Candy Factory Inc Angel Mint, Treat, Cherub (Similarity score: 12.21)
- Florida Candy Factory Inc Florida Candy Factory, Orange Angel Mint (Similarity score: 12.21)
- Florida Candy Factory Inc Angel Mint, Candy Treats, Keylime (Similarity score: 12.21)
- Datil Medjool Plusmp (Similarity score: 13.35)
- Pressade Le Sirop Bio Citron (Similarity score: 13.57)
- Marmelade D'orange (Similarity score: 13.77)
- Shirley Ann's Specialties Llc Shirley Ann's Specialities, Hot Pepper Jelly (Similarity score: 13.96)
- New England Cranberry New England Cranberry, Pepper Jelly, Hot (Similarity score: 14.07)
- New England Cranberry New England Cranberry, Roasted Garlic And Onion Jelly (Similarity score: 14.07)
- New England Cranberry New England Cranberry, Whole Berry Fruit Spread, Preserve, Strawberry (Similarity score: 14.07)
- Duerr's Preserves (Similarity score: 14.07)
- Bille De Sucre Meringues (Similarity score: 14.32)
- Relax Sirup Jablko Aronie Višeň (Similarity score: 14.48)
Ingredients List
- Water
- Acid
- Concentrated Juice
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Citrus Flavouring
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)