Les Vergers du Rayol Confiture Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.398g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.014g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.999999999999998% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 22mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 22mg |
| Sugars | 51.12g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Du Bruit Dans La Cuisine Confiture Fraise Coquelicot (Similarity score: 15.38)
- Mermelada Extra De Arandanos (Similarity score: 17.63)
- Cascina San Cassiano Confettura Fragola (Similarity score: 20.07)
- San Cassiano Confiture De Figues (Similarity score: 20.09)
- Confitures Ardéchoises Cerise Burlat (Similarity score: 20.74)
- Confiture Été Abricot Mangue Goyave (Similarity score: 20.81)
- Confiture D'abricot Du Roussillon La Marie Du Cleray (Similarity score: 20.85)
- Aldi Erdbeer Sauce (Similarity score: 20.99)
- Albert Ménès Confiture De Cerise Noire De France (Similarity score: 21.06)
- Migros Limited Edition Erdbeer Citron Vert (Similarity score: 21.98)
- Albert Ménès Confiture De Pêche Et D'abricot (Similarity score: 21.98)
- Migros Confiture Winter Poire Caramel (Similarity score: 22.29)
- Albert Ménès Confiture Extra De Figue Bio (Similarity score: 22.79)
- Confitures Ardéchoises,soppreg Mûre Confiture Extra (Similarity score: 23.66)
- Glück, Glück Marmelade Erdbeeren (Similarity score: 23.92)