Lidl 8 paupiettes de veau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.8g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 38.46153846153847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Top Budget,intermarché Steaks Hachés (Similarity score: 11.96)
- Biobio Bio Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 15.11)
- L'étal Du Volailler,lidl Cuisse De Canard X1 (Similarity score: 15.98)
- Landjunker Rinder Hackfleisch Lidl (Similarity score: 16.21)
- Tillman's,gut Bio Bio Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 16.21)
- Grass Fed Beef (Similarity score: 16.58)
- Filet De Canard (Similarity score: 16.60)
- Filet De Canard (Similarity score: 16.60)
- Gut Ponholz,netto Marken Discount Gemischtes Hackfleisch (Similarity score: 16.63)
- L’etal Du Voliller Filet De Canard (Similarity score: 16.64)
- Filets De Canard (Similarity score: 16.64)
- Filet De Canard (Similarity score: 16.64)
- Filet De Canard Cru (Similarity score: 16.64)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 16.64)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 16.65)