Lidl,Deluxe ice cream dessert TRIPLE CHOCOLATE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 6.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.58332878020072% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 21.200000762939g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triumf Glass,triumf Gräddglass Gammaldags Vanilj (Similarity score: 2.84)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 3.42)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 4.14)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 4.44)
- Ice Cream (Similarity score: 5.31)
- New York Vanilla Ice Cream (Similarity score: 6.69)
- Triumf Glass,triumf Gammaldags Gräddglass Mandel Krokant (Similarity score: 7.25)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Coconut Pineapple (Similarity score: 7.30)
- Agave Dream Ice Cream (Similarity score: 7.58)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.83)
- Leader Price Douceur De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.96)
- French Style Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.51)
- Breyers, Unilever Chocolate With Chocolatey Crunchies Between Two Layers Of Vanilla Layered Dessert Light Ice Cream Cake, Chocolate (Similarity score: 8.90)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 8.94)
- Ice Cream (Similarity score: 8.97)