Lidl,Italiamo Mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.9g |
| Saturated Fat | 15.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.9% |
| Saturated Fat Value | 15.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 0.00)
- Lidl, Italiamo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Deliziosa Di Bufala (Similarity score: 6.24)
- Consilia Mozzarela Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 6.24)
- Dci Cheese Company Inc Joan Of Arc, Fresh Goat Cheese, Wasabi (Similarity score: 7.18)
- Mozzarella (Similarity score: 12.22)
- Wengerlawn Nursery Co Wild California, Coconut Sesame Crisps (Similarity score: 16.21)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 19.08)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 19.08)
- Ponte Reale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 19.08)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campagna (Similarity score: 19.08)
- Goat Cheese (Similarity score: 19.18)
- Pumpkin Goat Cheese (Similarity score: 19.18)
- Montchevre Goat Cheese Pumpkin (Similarity score: 19.18)