Lidl,Maribel Confiture Extra Abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 55.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saveurs Attitudes Confiture Extra Orange (Similarity score: 8.00)
- Favols Confiture Extra Coing De France (Similarity score: 8.45)
- Terre De L'alpe Confiture De Sureau (Similarity score: 9.17)
- Biobio Erdbeer Konfitüre Extra Mit Rohrzucker (Similarity score: 11.32)
- Zentis Sonnen Früchte (Similarity score: 11.40)
- Brake Confiture De Cerise Noire (Similarity score: 11.58)
- Famille Mary Confiture Clémentine Orange & Épices (Similarity score: 12.88)
- U Saveurs,u Confitures De Quetsches U Saveurs (Similarity score: 13.62)
- Confitura Extra (Similarity score: 13.97)
- Maison Cappaccini Confiture Figue Entière (Similarity score: 14.50)
- U Bio,u Confiture Extra De Fraises (Similarity score: 16.77)
- Terre De L'alpe Confiture D'airelles (Similarity score: 18.17)
- Symphonie Fruchtaufstrich, Erdbeere Und Rote Johannisbeere (Similarity score: 18.51)
- Mühlhäuser Sour Cherry Jam (Similarity score: 19.68)
- Confettura (Similarity score: 20.35)
Ingredients List
- Apricot
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Gelling Agent
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)