Lidl Poulet jaune
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 12.06)
- Pavés De Saumon Beurre Persillé (Similarity score: 13.07)
- Filets De Maqueraux (Similarity score: 14.59)
- Cuisses De Canard (Similarity score: 17.84)
- Premium Angus Beef Pub Style Burgers (Similarity score: 18.14)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 18.59)
- Auchan Hauts De Cuisses Poulet (Similarity score: 18.59)
- 4 Haut De Cuisses De Poulet (Similarity score: 18.59)
- Fast Food Steak Hachés Halal (Similarity score: 18.83)
- Oriental Viandes Steak Haché (Similarity score: 18.83)
- Oriental Viandes Steak Haché Halal X30 2, 4kg (Similarity score: 18.83)
- 10 Steaks Hachés 100% Pur Boeuf (Similarity score: 18.83)
- Oriental Viandes Steaks Hachés 100% Pur Bœuf Oriental Viandes (Similarity score: 18.83)
- Oriental Viandes Steak Haché Halal (Similarity score: 18.83)
- Edeka Bio Hackfleisch (Similarity score: 19.13)
Ingredients List
- Chicken Thigh
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)