Lidl,Select & Go Salade sélection Chèvre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50.8 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.515151515151516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.5% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mix Buffet Salade Bol Chèvre Mix (Similarity score: 32.91)
- Picard 10 Boulettes Courgette, Avoine, Emmental (Similarity score: 39.49)
- Morrisons 4 Vegetable Quarter Pounder (Similarity score: 47.15)
- Brindélices Pain Pita Poulet Houmous Citron Confit (Similarity score: 48.97)
- Pêcheries Sétoises 2 Chaussons Aux Moules (Similarity score: 49.30)
- Special Line Bio Hamburguesa Vegetal Shiit Take Sin Gluten Ecológica (Similarity score: 52.86)
- Naturipe Snacks Snacks Classic & Sharp With Grapes & Blueberries (Similarity score: 53.49)
- Anna's Best Tarte Aux Pommes (Similarity score: 54.70)
- Jean Martin Caviar D'aubergine (Similarity score: 56.12)
- Picard Bouchées De Legumes (Similarity score: 56.44)
- Eden Gourmet Mamora Poivrons Grillés Noix Et Couscous (Similarity score: 57.48)
- Tartes Poireaux Emmental (Similarity score: 60.21)
- Insalatonno, Zarotti Insalata Di Tonno Con Mais E Piselli (Similarity score: 61.82)
- Kerets Muhammara (Similarity score: 61.95)
- Good Fish Tuna (Similarity score: 63.11)