Light cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98800239952009% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 12 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 7.87)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 7.87)
- Knudsen Hampshire Sour Cream (Similarity score: 7.87)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Light Cream (Similarity score: 10.67)
- C F Burger Creamery Co Ultra Pasteurized Coffee Cream (Similarity score: 10.67)
- The Brooklyn Creamery Company, Single Cream, Extra Thick, A Thick And Rich Spoonable Cream (Similarity score: 11.20)
- Waitrose Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 11.39)
- Longa Vida Nata Culinária (Similarity score: 13.51)
- Light Cream (Similarity score: 14.21)
- Cserpes Tejföl 20% (Similarity score: 15.39)
- Qualité & Prix, Coop Crème Fraiche Épaisse (Similarity score: 15.72)
- Biogam Crème Fraiche Légère Des Fermes Bio De Lorraine (Similarity score: 16.02)
- Bio Gam Crème Fraîche Légère (Similarity score: 16.02)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 16.03)
- Breakstone's Sour Cream (Similarity score: 16.05)
Ingredients List
- Light Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)