Light vanilla ice cream sandwiches between rich chocolate flavored wafers, light, vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.92g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.92g |
| Saturated Fat | 3.2800000000000002g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 197mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 197mg |
| Sugars | 26.23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 11.23)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Coated Sundae Waffle Cone Pieces & Peanuts (Similarity score: 17.43)
- Sandwich Glace A La Vanille (Similarity score: 18.12)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 21.07)
- Homegrown Organic Vanilla Ice Cream Between Chocolate (Similarity score: 21.33)
- Unilever,ben & Jerry's Caramel Brownie Party (Similarity score: 21.46)
- Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.61)
- Sweet Cream, Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.61)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.20)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 24.03)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 24.99)
- Tropézienne La Campanière (Similarity score: 25.40)
- Tropézienne (Similarity score: 25.69)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 25.73)
- Fresh Foods Corp Chocolate Graham Crust Cream Pie, Chocolate Graham Crust (Similarity score: 26.43)
Ingredients List
- Wafer
- Maltodextrins
- E471
- E412
- E415
- E407
- Dextrose
- Natural Flavouring
- Retinyl Palmitate
- Milk
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Liquid Sugar
- Corn Syrup
- Cream
- Milkfat
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)